Львів 0 А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я
Брюховичі Винники Рудно
Валова, Галицька
Галерея вулиць Галицька, Валова
Внесено Pavlo Zhezhnych Пн, 04.09.2006 - 11:59Основні вулиці: Галицька, Валова
Площі: Галицька, Катедральна
Бернадинський монастир
Інші вулиці: Братів Рогатинців, Староєврейська, Сербська
Перейти до фотографій галереї
Перед Галицькою брамою
Внесено Pavlo Zhezhnych Thu, 31.01.2008 - 08:27Галицьке передмістя лежало при шляху, що вже у княжих часах вів зі Львова до Галича. Мабуть, з тих часів походить перше заселення цієї околиці. Як постав новий Львів серед мурів, Галицьке передмістя починалося від Галицької брами, на перехресті теперішніх вул. Галицької й Собєського (Братів Рогатинців). Місце перед брамою звалося «Під стражею». Тут стояв малий костел Воздвижения Чесного Хреста, побудований в XVI ст. з цвинтариком довкола. Він був костелом ковалів, слюсарів, іглярів і котельників. Знесений за часів Йосифа II. В сусідстві була палата Потоцьких, що згодом перейшла у власність міста.
Вулиці Собєського й Валова
Внесено Pavlo Zhezhnych Wed, 16.01.2008 - 17:48З четвертої сторони міста укріплення йшли вздовж теперішньої вул. Собєського. Були тут башти: 1 — золотарів, 2 — кравців на Галицькій брамі, 3 — гончарів і котельників і 4 — шевців (на розі від бернардинів). Галицька брама була в місці, де вулиця Галицька перетинається з вул. Собєського. Брама була найгарніша з усіх у Львові, збудована великим коштом і прикрашена, від 1549 р. був на ній годинник. Були у ній тільки одні верхні ворота. Хоч усередині її була все крайня темнота, дрібні купці продавали тут господарське знаряддя. Спомином валів, що оточували місто з цієї сторони, є Валова вулиця.
Вали й мури
Внесено Pavlo Zhezhnych Wed, 16.01.2008 - 17:21Старе місто, тепер середмістя, було обведене довкола укріпленнями з валів, ровів і мурів. Ці фортифікації йшли чотирикутником,— від сходу Губернаторськими валами (Сквер між Митною і Підвальною), від півночі Скарбківською (Л. Українки) вулицею, від заходу Гетьманськими валами (пр. Свободи), від полудня вулицею Собеського (Братів Рогатинців).
Укріплення складалися з:
1) внутрішнього муру з баштами,
2) зовнішнього муру з бастіонами,
3) першого рову,
4) валів із баштами,
5) другого рову.
Жидівська дільниця
Внесено Pavlo Zhezhnych Sun, 30.12.2007 - 22:57Жиди мали свою окрему дільницю, яка займала нижчу частину теперішньої Бляхарської вулиці, площу Векслярську (пл. Коліївщини) й частини вул. Боїмів та Собєського. Бляхарська вулиця була осередком і звалася Жидівською вулицею. При її вході від Руської вулиці була «Жидівська брама», мурована, що забезпечувала жидівське гетто від нападів. При цій вулиці (тепер Бляхарська в подвір'ї, ч. 27) знаходиться стара синагога фундації Ісака Нахмановича, побудована 1582 р. Павлом Щасливим і Петром Зичливим у готичному стилі, але з деякими ренесансними прикрасами.
Розкопки на площі Галицькій
Внесено Yuriy Syerov П'ят, 19.10.2007 - 14:06Розкопки на площі Галицькій. Залишки старих фундаментів. This image was uploaded with the post Розкопки на площі Галицькій.
Розкопки на площі Галицькій
Внесено Yuriy Syerov П'ят, 19.10.2007 - 14:06Розкопки на площі Галицькій. Залишки старого водогону. This image was uploaded with the post Розкопки на площі Галицькій.
Розкопки на площі Галицькій
Внесено Yuriy Syerov П'ят, 19.10.2007 - 14:06Розкопки на площі Галицькій. Залишки старих фундаментів. This image was uploaded with the post Розкопки на площі Галицькій.
Розкопки на площі Галицькій
Внесено Yuriy Syerov П'ят, 19.10.2007 - 14:06Розкопки на площі Галицькій. Залишки старого водогону. This image was uploaded with the post Розкопки на площі Галицькій.
Розкопки на площі Галицькій
Внесено Yuriy Syerov П'ят, 19.10.2007 - 14:06Розкопки на площі Галицькій. Залишки старих фундаментів. This image was uploaded with the post Розкопки на площі Галицькій.
Розкопки на площі Галицькій
Внесено Yuriy Syerov П'ят, 19.10.2007 - 14:06У Львові біля пам’ятника Данилові Галицькому знайшли фундамент давньої хати
У суботу, 6 жовтня 2007 року, під час ремонтних робіт поблизу пам’ятника Данилові Галицькому знайшли залишки фундаменту давньої хати. На місці розкопки працюють геологи та архітектори.
Як йдеться у повідомленні, фахівці за браком коштів не витягатимуть цінну знахідку та не зберігатимуть її у спеціальному місці. Наразі процес розкопок фотографують та знімають на камеру. Потім фундамент давньої споруди засиплють піском – законсервують до кращих часів.
Про площу Катедральну
Внесено Pavlo Zhezhnych Thu, 07.06.2007 - 16:28Один філософ сказав, що обов'язковими ознаками цивілізації є шинок, тюрма і кладовище. Не вдаючись у розгляд самого твердження, зауважимо, що з цього погляду Львів був дуже цивілізованим містом, було тут багато і шинків, і в'язниць, і кладовищ.
За середньовічними поглядами, покійника треба було ховати в освяченій землі. Це, звичайно, не стосувалося самогубців, а в окремих випадках — і страчених за вироком суду. Жертв численних епідемій зазвичай вивозили далеко за місто. Освяченою землею вважалася тільки земля навколо храму. Тому тут і виникали кладовища. У середмісті Львова (на площі в 36 га) їх було сім, разом з монастирськими. Багатих ховали у криптах (підземеллях) храмів, бідноті ж було добре і біля храму. На цвинтарі кафедрального собору існували фамільні гробниці (див. пл. Катедральна, с. 114).
Церква Св.Андрія
Внесено Artur Izhevsky Суб, 02.06.2007 - 15:52Церква Св.Андрія. Від пл.Галицької та вул.Князя Романа. This image was uploaded with the post Церква Св.Андрія.
Церква Св.Андрія
Внесено Artur Izhevsky Суб, 02.06.2007 - 15:51Церква Св.Андрія. Від пл.Галицької та вул.Князя Романа. This image was uploaded with the post Церква Св.Андрія.
Церква Св.Андрія
Внесено Artur Izhevsky Суб, 02.06.2007 - 15:41Церква Св.Андрія. Від пл.Галицької та вул.Князя Романа.
Початки нового міста
Внесено Pavlo Zhezhnych Суб, 19.05.2007 - 11:08У княжім Львові, як знаємо, була німецька колонія, що вже за часів князя Льва мала свого війта. Німецькі оселі були в околиці костела Марії Сніжної. Як польський король Казимир зайняв Львів, він надав німецьким міщанам нові привілеї, а передусім дозволив їм закласти нове укріплене місто, на південь від Високого Замку, над Полтвою,– теперішнє середмістя. Ся околиця положена низько, багниста, в княжі часи заселена рідко, але не була зовсім безлюдною. Туди йшла важна дорога зі Львова на південь до Галича, і при сій дорозі мусили бути хоч малі оселі. Давня традиція говорить, що над Полтвою була церква Святого Хреста, потім монастир францішканів при теперішній вул. Рутовського (Театральній); на Полтві був десь тут млин вже згадуваного німецького війта Бертольда Штехера. Може бути, що в сю сторону протягалися німецькі оселі від костела Марії Сніжної, і тому німці дістали цей простір для себе. Так повстав новий німецький Львів. Осередком нового міста був теперішній Ринок, визначений у виді великого квадрата. Саме місто було невелике, також у виді чотирикутника, що кінчався мурами і ровами при теперішніх валах Гетьманських (просп.
Панорама міста з Ратуші в сторону Галицької площі
Внесено Artur Izhevsky Tue, 15.05.2007 - 14:55Панорама міста з Ратуші в сторону Галицької площі. Ліворуч - вул.І.Франка, праворуч - вул.Князя Романа. This image was uploaded with the post Панорама міста з Ратуші на церкву Андрія та Бернадинський монастир.
Вигляд церкви Андрія та Бернадинського монастиря з Ратуші
Внесено Artur Izhevsky Tue, 15.05.2007 - 14:55Вигляд церкви Андрія та Бернадинського монастиря з Ратуші. This image was uploaded with the post Панорама міста з Ратуші на церкву Андрія та Бернадинський монастир.
Панорама міста з Ратуші на церкву Андрія та Бернадинський монастир
Внесено Artur Izhevsky Tue, 15.05.2007 - 14:55Панорама міста з Ратуші на церкву Андрія та Бернадинський монастир.
Вул.Беринди і площа Катедральна
Внесено Artur Izhevsky Wed, 02.05.2007 - 15:36Вул.Беринди і площа Катедральна. Вигляд в сторону проспекту Свободи. This image was uploaded with the post Кут площі Ринок тв вул.Галицької і Беринди.
Памво Беринда (між 50-70-ми рр.16 ст. — †(13)23 липня 1632) — видатний діяч української культури, лексикограф та письменник.
Народився в Прикарпатті. Світським ім'ям Беринди було Павло. При постриженні в ченці Павло Беринда прийняв ім'я Памво.
Працював у Стрятинській (1597-1605) та Крилоській (1606-08, тепер Івано-Франківська область) друкарнях. Активний діяч Львівського братства, працював у братських друкарні і школі (1613 — 1619), у Львові (до 1613) постригся в ченці. З 1619 р. жив у Києві. Був головним друкарем, редактором і перекладачем у Києво-Печерській друкарні. Найвизначніша праця Беринди — перший друкований український словник «Лексикон славеноросский альбо імен толкование» (1627; 1653). В ньому близько 7 тис. слів — загальних та власних назв переважно тогочасної церковнослов'янської мови з перекладом та тлумаченням їх українською літературною мовою початку 17 ст. Метою Беринди при складанні його словника було відновити церковнослов'янську традицію літературної мови і цим протистояти наступові польського католицтва і польської культури. Цей словник відіграв велику роль у розвитку не лише української, а й російської, білоруської, польської, румунської лексикографії. Памво Беринда був одним із зачинателів поезії та шкільної драми в Україні. 1616 р. Б. видрукував у Львові різдвяний діалог із пролога, промов семи хлопців та епілога «На Рождєство Христа вєршє для утєхи православним христіанам». До діалога додані були інші вірші на церковні теми.