Опублікуй власні знимки Львова - задокументуй нашу культурну спадщину!

Успенська церква на вул.Руській

Успенська церква на вул.Руській

Успенська (Волоська) церква у Львові - збудована у 1591-1629 рр. за планом Павла Римлянина, за участю Войцєха Капиноса і Амвросія Прихильного, на замовлення Львівського братства і значним коштом молдавського господаря Олександра Лапушняну та його дружини Роксани.

Церква поставлена на місці погорілої 1571 року (збудованої П.Італійцем 1547 року).

Структура церкви витримана в стилі італ. ренесансу, але на основі традицій укр. будівництва: на вісі зах.-сх. тридільна і триверха, як основний тип укр. дерев'яних церков.

Стіни розчленовані пілястрами, з арками вікон і плоскорізьбами на метопах, різьбленими одвірками півн. і півд. дверей, а на парусах угорі вирізьблені герби жертводавців; різьбарські роботи виконали львівські різьбарі Костянтин і Яків Кульчицькі.

Іконостаси для церкви малювали Федір Сенькович, 1630 (згорів) і М.Петрахнович, 1638 (тепер у церкві с. Великі Грибовичі біля Львова), який у 19 ст. замінено іконостасом М.Яблонського.

1926-1927 - церкву оздоблено високомист. вітражами Петра Холодного старшого.

Раніше від церкви побудовано у 1572-1578 рр. дзвіницю (названу ім'ям фундатора — вежею Корнякта), яка мала служити фортецею під час облог і сторожевим пунктом для охорони (будівничі Петро Барбон і Павло Римлянин).

Спершу триповерхова з шатровим триступінчатим дахом і пірамідальним ліхтарем.

Пошкоджена під час облоги Львова 1695 року була реконструйована Я.Бобером, дістала 4-й поверх з барокковим шоломом і високим ліхтарем серед 4 пірамід.

Висота вежі 66 м.

Пізніше була побудована каплиця Трьох Святителів (посвячена 1591 року) (названа ім'ям церковці, збуреної під час спустошення Львова 1340 року).

Вона простої конструкції: прямокутник з трьома банями, завершеними ліхтарями. Портал, прикрашений рельєфним орнаментом з виноградної лози, належить до архітектурних шедеврів Львова.

Будову каплиці приписують П.Красовському.

Комплекс Успенської церкви є одним із найкращих зразків укр. архітектури, у ньому в досконалих пропорціях поєднано традиційні риси з ренесансовими.

Матеріал взято з Вікіпедіа.